Verekeskus kutsub hingedekuul Rapla inimesi doonoripäevale!

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab nii uusi kui ka püsidoonoreid verd loovutama esmaspäeval, 28. novembril kella 10.00-14.00 Rapla Kultuurikeskuses (Tallinna mnt 17) toimuvale doonoripäevale.

„Oleme taas Rapla Kultuurikeskuses igakuist doonoripäeva korraldamas ning siia on alati nii doonoripäevaga kui ka doonoritelkidega tulla, sest Rapla on olnud pikaaegne ja aktiivne doonorluse toetaja. Siin on vastutulelikud inimesed, tublid vabatahtlikud, kaitseliitlased ja Punase Risti inimesed, samuti aktiivsed noored koolides." sõnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse doonorluse arendusjuht Ülo Lomp, juhtides ühtlasi tähelepanu, et johtuvalt haiglate tellimustest vajavad  kõigi veregruppide verevarud täiendmaist: „Kõik endast ja teistest hoolivad inimesed on väga oodatud head tegema!"

Viimati käis Regionaalhaigla verekeskus Raplas kuu aega tagasi, 31. oktoobril ning siis külastas doonoripäeva kogunisti 82 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 74 doonoril ning kogusime 33,3 liitrit hinnalist nestet. „Pikk pai kõigile vereloovutajale ning oleme ootusärevad, et ka seekordne doonoripäeva oleks töörohke," kiitis Lomp.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18–60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Iga vereloovutus aitab vähemalt kolme patsienti. Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul. Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 19 000 patsiendile aastas.

Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd. See moodustab kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest. Vere maht taastub kohe, vererakkude arv keskmiselt 72 tunni jooksul. 

Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie enda elu. 

Vereloovutusele tulles tuleb kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt "Doonorid ja Sõbrad"
Verekeskus on ka instagrammis @verekeskus, kuhu ootame kõiki oma doonoriks olemise pilte lisama.
 

 

Heade soovidega

Urve Pals
Kommunikatsioonispetsialist
SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus
urve.pals@regionaalhaigla.ee