ANDRES PUNDER
Tere! Olen kahe käega poolt, et Kodila küla saaks uue hingamise. Kodilas on peale kasvamas palju noori, kes leiaks tegevust välijõusaalis, mitte kuskil nurgataga koerustükke välja nuputamas. Laululava idee on ka väga äge, see hõlmaks terve küla kogukonda, alates koolieelikutest ja lõpetades pensioniealistega.
Postitatud 13.03.18 10:18.
19.03.18

NB! Juhime tähelepanu, et kodulehele ID kaardi või Mobiil ID sisse logides, saate avaldada ka arvamust allpool olevate ideede kohta (lehe ülal saate lisada kommentaari). Kasutage võimalust!
_____________________________________________________________________________

LAEKUNUD IDEE NR.1 - KODILA VÄLIJÕUSAAL

Kodila küla on taotlemas Leader programmi kaudu rahastust, et luua Kodilasse esimene avalikus kasutuses olev mänguväljak. Meil on kohe varsti olemas projekt, millel on olemas nii mänguväljak, kui ka välijõusaal, kuid rahastust hakkame Leaderi  kaudu taotlema ainult mänguväljaku osale, sest muidu ajaksime niigi kitsa eelarve kolossaalselt lõhki.  Kuid ainult mänguväljakust jääb väheks Kodila kandi inimestele, sest paljud noored on huvitatud spordiga tegelemisest ja seega oleme omaalgatuslikult töösse saamas tavalist jõusaali. Kahjuks on sealsed ruumid väikesed ja korraga palju rahvast ei mahuta. Nüüd, kus suvi tulemas, oleks tore kõik noored ikkagi õue saada ja mis oleks selleks veel parem, kui mitte sportima.  Jõusaal oleks samuti avalikus kasutuses ja oleks esimene siinkandis. Kindlasti aitab see kaasa Kodila ja Kodila kandi inimeste sportimisharrastuste juurutamisele ja annab jumet ka vallale, kui tervikule, kui võimalused on muudetud inimestele rohkem kättesaadavamaks.

Sihtrühmaks oleks Kodila küla ja ümberkaudsete piirkondade noored ja täiskasvanud. Jõusaal on sobilik kasutada reeglina alates 12 eluaastast. Kindlasti saavad asjaga tutvust teha ka nooremad.  Kodilast, Oelast, Rakast, Kelbast ja Ohulepast on tulemas ka järelkasvu, seega tegevust pakuks see aastateks.

Hinnaklass tuleks kuskil 20 000 euro ligi. Valikus oleks mitmed välitrenazöörid ja üks multifunktsionaalne komplekt. Hinna sisse on arvestatud ka käibemaks+ paigaldus+ aluskate

Töödega saaks alustada  hiljemalt  1. juuni ja valmima peaks see kuu, pooleteise jooksul.

_____________________________________________________________________________

 

LAEKUNUD IDEE NR.2 - KODILA KÜLAPLATSI ARENDAMINE- LAVA

Kodila on üsna suur küla, kuhu kuulub ametlikult üle 500 inimese. Külal on väljakujunenud  külaplats, kus korraldatakse välisüritusi nagu jaanipäev ja volbriöö, kuid kuna seal puudub nö sümboolika ja tegevused, siis on osalemine üritustel kahanemas. Nüüd ongi  uus põlvkond Kodilas haaramas ohjasid, et taaselustada külaelu ja anda külaplatsile jumet. Kuna enamus inimesi on Kodilas siiski pensionärid või noorpered, kellel rahalisi vahendeid ei jagu, siis ongi Kodila küla noored otsimas erinevaid rahastusviise, et anda külaelule jumet. Alustuseks leiame, et meie külale kuluks ära üks korralik laululava, kuhu saaks hakata esinejaid kutsuma, kus läbi viia oma küla näitetrupi lavastusi ja kus oleks vahva kõikide erinevate generatsioonide esindajatel aega veeta.  Kuna Kodila jääb Rapla loodeosa kantide keskuseks, siis tasub täiesti mõelda siinsete külade arendamisele ja taaselustamisele. Kodila küla inimestel on ka väga soojad suhted naaberküladega ja ka nemad võtavad meie tegemistest aktiivselt osa.  Tegemist ei ole kindlasti Rapla linna magalarajooniga vaid siiski toimiva kogukonnaga, kus on lihtsalt asjad pikaks ajaks suiku jäänud. Kodila kasuks räägib kindlasti ka see, et vaba elamispinda siin leida on üsna keeruline, pigem õnnemäng, sest vabanevad korterid või majad ostetakse ära ennem, kui keegi jõuab kuskil seda otseselt kuulutama hakata. Nõudlus Kodilas elada on suur ja seega vajaks ka küla veidi ""üles vuntsimist". 

Lava(joonis 1.) on lahendatud 30⁰ kaldkatusega puitlavana.  Lavaehitis on jaotatud kahte ossa: tasapinnaline esinemisplats ja abiruum. Lavaehitis teha puitsõrestikkonstruktsioonina, välis- ja sisekülg, sh katusealumine pind vähemalt lava piires kaetakse sileda (profileerimata) lihtsa voodrilaudisega. Abiruumi siseseina ei ole otsest vajadust laudisega katta. Lava ehitusel kasutada sügavimmutatud hööveldatud saematerjali. Lavaehitise konstruktiivne lahendus, sh vundament, anda tööjoonistega. Katusekate – bituumensindel, hall. Seinte laudise suund külgedel on diagonaalne, tagaseinas horisontaalne, postidel vertikaalne.  Isteala on ette nähtud lava ette muruplatsile, kuhu on võimalik asetada teisaldatavad pingid.

Lava ja pinkide eeldatav maksumus võiks olla ca 15 000 eurot.

Töödega alustaks esimesel võimalusel, taotleks hinnapakkumised ja analoogsed lahendused joonisele, alustaks ettevalmistutöödega, kuhu oleks võimalik kaasata kogukond (niitmine, aluspinna ettevalmistus, korrashoid) ja kui vastav tegija leitud siis kõikide eelduste kohaselt võiks Kodilas juba suve lõpus olla päris oma laululava.

_____________________________________________________________________________

LAEKUNUD IDEE NR.3 - KUULSUSTE ALLEE RAPLASSE

 
Teeks Raplasse Eesti kuulsuste allee sarnaselt Hollywoodis olevale.
Asukohaks võiks olla Swedpanga esine, kus asendaks praegused kõnniteekivid osaliselt tuntud Eesti inimeste graniitplaadiga. Esmärgiks tuua Raplasse rohkem turiste ja uusi vaatamisväärsusi, kuna hetkel neid siin just ülemäära ei ole. Lisaks sobiks see kavandatava keskväljakuga väga hästi kokku.
Sihtrühmaks oleks suhteliselt paljud Eesti inimesed.
Idee hinnanguline maksumus oleks ilmselt koos paigaldusega ca 150 eurot plaadi kohta, ehk kui alustuseks lisaks näiteks 30 plaati ja siis aegajalt juurde oleks hinnaks alates 4500 eurot.
Kui idee osutuks valituks, käiks teostamine väga kiirelt, ilmselt vähem kui nädal.

 

 

Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI