« Tagasi

Lipupäev

Reedel, 23. juunil on võidupüha puhul Eestis lipupäev ja kuna jaaniööl lippe ei langetata, lehvivad lipud ka jaanipäeval laupäeval.

23. juunil heisatakse Eesti lipud kõikidele elu-, äri- ja büroohoonetele.

Võidupühal tähistatakse Eesti vägede pöördelist võitu Landeswehri üle ja Võnnu vabastamist sakslaste käest 23. juunil 1919. aastal. Jaanipäev on suvine pööripäev.

Lipud heisatakse 23. juunil päikesetõusul või hiljemalt kell 8.00 ja langetatakse 24. juunil kell 22.00.

Kui lippu ei langetata, tuleb see pimedal ajal valgustada.
Riigikantselei sümboolikanõunik selgitab lisaks lipu kasutamisega seonduvat pimedal ajal: nimelt on lipp visuaalne infokandja, mille eesmärgipärase kasutamise eelduseks on lipu nähtavus (laiemalt, ka äratuntavus). Ongi üleilmne tava, et lipud heisatakse päevavalguse ajaks ning päikeseloojangul lipud langetatakse. Pimedas lehviv lipp ei ole ju nähtav! Juhul kui soovitakse jätta lipp lehvima ka pimedaks ajaks, tuleb lipp valgustada. Lipuvalgustus ei pea ole ilmtingimata spetsiaalne, st kui tänava üldvalgustus valgustab lippu selliselt, et selle värvitoonid on hästi tuvastatavad, siis piisabki tänava üldvalgusest lipu valgustamisel. Kui aga valgusviht ei ulatu lipuni või üldvalgustus ei taga lipul olevate värvitoonide selget eristamist, tuleb lipp valgustada spetsiaalse valgusallikaga. Lipu valgustamine ongi kõige aktuaalsem ja samas oluline asutustele, kes on heisanud lipu(d) alaliselt või pikaks perioodiks (näiteks koolid).

Lipukasutamine pole kunagi olnud lihtsam. Lae alla nutikas lipuaabitsa äpp.