Deddy puudutus Valgre toas

foto  Pildistas Rita Kikajon
Kolme põlve kohtumine: vasakul tütretütar Sofia Landgren,
paremal tütar Elisabeth Gronvall ja nende vahel Deddy.

 

Teisipäeval, 2. oktoobril, toimus üks vägagi üllatav ja tundeküllane kohtumine Valgre toas.

Noorusaastad Raplas veetnud armastatud helilooja Raimond Valgre elu ja loomingut tutvustav püsiekspositsiooniga tuba avati Rapla Kultuurikeskuses 2010. aastal.

Tuba tulid vaatama oma Eesti reisi käigus Deddy tütar ja tütretütar.

Deddy ehk Agneta Akesson oli üheks kauniks neiuks, kes Raimond Valgret inspireeris looma unustamatuid meloodiaid. Just Deddyle mõeldes on sündinud Valgre kõige pikem, 12 laulust koosnev põimik „ 15 minutit Deddyga", millest on tuntumad laulud: „Ma loodan, et saan sellest üle", „Veel viivuks jää" ja „Mul meeles veel".

Deddy oli väga kaunis ja musikaalne neiu, kellega Valgre kohtus 1935. aastal. Deddy tütar, Elisabeth Gronvall, rääkis kuidas Valgre oli saatnud oma õe kaudu kõigepealt Deddyle kooli ühe vahva ja huvitava kirja, kust pisikesest augukesest sai sisse piiludes näha sõnumit. Raimond oli viis aastat neiust vanem, mis pisut tutvuse alguses oli ehk Deddyt hirmutanudki. Koos mängiti neljal käel klaverit ja musitseeriti rohkesti. Nendest said suured sõbrad kuni keerulised ajad nad lahutasid.

Deddyst sai Rootsis pianist ning ta esines suhteliselt kõrge eani. Igavikku lahkus ta 10 aastat tagasi. Ka tema lapsele ja lapselapsele on jagunud muusika- ja kunstiarmastust. Tütar, Elisabeth Gronvall, on kunstnik Lõuna-Rootsis, kes maalib põhiliselt akvarelle. Tütretütar, Sofia Landgren, on viiuldaja ja laulja ning elab Lõuna Prantsusmaal.

 

Rita Kikajon