Jaan Laaniste 21.02.1941 - 5.09.2021

Lahkunud on Jaan Laaniste, esimene taasiseseisvumisjärgne Rapla vallavanem ja volikogu esimees.

Noore mehena, pärast Eesti Põllumajanduse Akadeemia insener-mehaaniku eriala lõpetamist ja armeeteenistuse läbimist, sattus Jaan Laaniste Raplamaale Kehtna Näidissovhoostehnikumi õpetajaks. Sealt edasi leidis ta tee Raplasse.

Ühtekokku vedas Jaan Laaniste Rapla valda 13 aastat, esimese aasta külanõukogu esimehena/vallavolikogu esimehena ning seejärel tosin aastat vallavanemana.
Nendesse aastatesse jäävad Rapla Külanõukogule valla õiguste taotlemine Eesti NSV Ülemnõukogult, Eesti riigi taasiseseisvumine ja sellega seonduvalt mitmed suured ümberkorraldused ühiskonnas (omandi- ja maareform, põllumajandusreform, erastamine), kus kus vallal kohaliku omavalitsusena oli täita oluline roll.

"Sellest perioodist on inimeste mälus säilinud ühe süsteemi kokku kukkumine ja kriisid," on J. Laaniste meenutanud. "Loomulikult ei läinud kõik valutult, me ei osanud kõike ette näha ja kõike ei saagi ette näha."

Eelmise sajandi üheksakümnendate lõpus hakati üha enam rääkima haldusreformist. Seoses haldusreformiga tulid ka ühinemisjutud, mis Rapla puhul üheksakümnendate lõpul liiva jooksid ja alles teisel katsel jututasandilt kaugemale jõudsid. "Ühinemisprotsess algas juba 2001. aastal. Eks linna ja valla peale kokku oli arvestatavaid nimesid, kes ühinemise vastu olid, kuid mina vallavanemana püüdsin jääda neutraalseks, mina olin ametnik, ma ei tahtnud valida pooli". Lõpuks 2002. aastal otsustasid volikogud ühinemise kasuks," on Jaan Laaniste tagasi vaadanud Rapla valla ja linna ühinemisele. Ehkki oma meenutustes on Jaan Laaniste olnud tagasihoidlik, on raske alahinnata vallavanema panust tänase suurvalla kujunemisel.

Ühinenud Rapla vallas, mis alustas 1. jaanuaril 2003 Jaan Laaniste vallavanemana ei jätkanud ning oma karjääri valla teenistuses lõpetas J. Laaniste haridusnõunikuna.

Jaan Laanistet on tunnustanud ka pikaaegne kolleeg, Rapla Vallavolikogu tolleaegne esimees Jüri Võigemast: "Jaan Laaniste oli soliidne, ökonoome ja aus. Ta ei tõstnud kunagi häält. Pidas nõu ka siis, kui oli raske. Jaan oli oma sõna pidav mees."

Rapla vallavolikogu ja vallavalitsus mälestavad endist vallavanemat Jaan Laanistet ja avaldavad sügavat kaastunnet lahkunu omastele.