26.09.20

 

Maal elamise päev Rapla vallas

Maal elamise päev on üle-eestiline algatus, mille eesmärk on kutsuda maale elama veelgi rohkem tegusaid ja särasilmseid inimesi. Tegemist on külastuspäevaga, mille fookuses on elukeskkond maal koos seal toimivate teenuste, seltsitegevuse, vaba aja võimaluste, töökohtadega ning pakutavate elukohtadega. Möödunud aastal osalesid Maal elamise päeval aktiivselt Juuru ja Raikküla piirkonna inimesed, asutused ja ettevõtted. Kutsume tänavu külalisi ka valla teistesse piirkondadesse.

2020. aasta Maal elamise päev toimub 26. septembril.

 

Meie lood

 

maalelamisepaevraplavallas2020

Vaata, kes teid külla ootavad,
klikates allolevatele linkidele:

Rapla 

Juuru

Atla

Kuimetsa

Vahastu

Kabala

Lipa

Raikküla

 

Külastuskaart on siin.

Tegevused Raplas

Rapla vallamajas, Viljandi mnt 17, on uksed avatud 11 - 16.

Vallamajast saab infot 26. septembril vallas toimuva kohta, samuti elu-olu ja erinevate võimaluste kohta valla erinevates piirkondades.

pilt vallamajast

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Juurus

Juuru alevikus on avatud Juuru teenuskeskus, kultuurimaja ja Mahtra Talurahvamuuseum.

Teenuskeskuses saab informatsiooni kandi tööandjate ja elamisvõimaluste kohta ning muuseumis on võimalik tutvuda püsinäituse ning 50. juubeliks valminud näitusega.

Võimalik on tutvuda Juuru rahvamaja ja noortetoa ringide ja tegevustega.
Kell 12 Näituse avamine - Made Balbat -  digigraafilised illustratsioonid
Kell 13-15 Käsitöötoad lastele ja täiskasvanutele
Rahvuslik käsitöö - Monica Leinberg
Puupõletus (noortele) - Kadri Becher
Kell 15.30 Sõltumatu Tantsulava kogupere tantsuetendus "2+2=22"
Etendust toetab programm "Teater maal"

Tegevused on tasuta.

plakat Juuru rahvamajas toimuvast

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Atlas

Atla Mõisa Laat 2020
10.00-15.00

V

 

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Kuimetsas

 

rahvamajas toimuva taidlejate peo plakat

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Vahastus

Vahastu külal on plaanis hoida avatult kiriku, raamatukogu ja "Trehvamise Tare" uksed. Kohalikud pritsumehed tutvustavad oma tegemisi ja masinaparki.

Kell 11 alustame Vahastu kirikus Siiri Sisaski kontserdiga, seejärel kell 12 Vahastu traditsiooniline sügislaat.

Siiri Sisaski konsterdi kuulutus

Vahastu sügislaada plakat

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Kabalas

Kabala mõisas asub Rapla valla Raikküla teenuskeskus, Kabala raamatukogu, Kabala külatuba ja keraamikatuba.
Kabala mõisast saab infot kandi tööandjatest, tööjõu vajadustest ja kandis saadaolevatest elamisvõimalustest. Võimalik on tutvuda mõisaga ja mõisa ajalooga. Saab külastada raamatukogu, tutvuda keraamikatoa tegemistega ja Kabala kandi külaelu edendava mittetulunduühingu Kappeli Külad tegemistega.
Välja on pandud kohalike keraamikute tööde näitus. Kabala mõisale antakse üle Kabala mõisa serviis.
Mõisas avab uksed uus vastvalminud käsitöötuba, kus toimub ukulele kontsert.

plakat Kabala mõisa tegevuste kohta

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Lipal

Tegevused Lipal

kepikõnni treeningu plakat

Põkade kokkutuleku plakat

kõrsikute plakat

Tagasi loetelu juurde

Tegevused Raikkülas

Raikküla Kultuurikeskuses saab tutvuda majaga ja MTÜ Raikküla Kultuurikeskus tegevustega alates kell  15.00

Kell 18.00 saab vaadata A.Gelmani etendust "PINK" Salme Vallateatri esituses.

Raikküla kultuurikeskuse etenduse plakat
 

Tagasi loetelu juurde

Meie lood

 

Lustilapsed armastavad hobutunde


Lustilapse rühm asub väikeses Lipa külas. Oleme üks osa Kabala Lasteaed-Põhikoolist. Rühmas käivad peamiselt ümberkaudsete külade lapsed vanuses 2 – 7 eluaastat. Oleme nagu suur pere. Meie moto on: „Laps kasvab looduslähedaselt- on loov, rõõmus ja enesekindel".

Maapiirkonnas toimetaval rühmal on hulgaliselt põnevaid ettevõtmisi ja kunagi ei hakka igav. Toimuvad laulu- ja rütmitunnid, liikumistunnid. Veedame palju aega looduses matkates ja õpime tundma ümbritsevat (loomad, linnud, taimed, puud, hääled). Pöörame palju tähelepanu käelisele tegevusele alustades meisterdamiset ja lõpetades naelte löömisega pakku. Oleme liitunud „Kiusamisest Vaba Lasteaed" projektiga ning selle raames peame aktiivselt karude koosolekuid. Sügisel korjame marju ja õunu ning vaatame, kuidas nendest mahla tehakse. Hoiame elus eestlaste ammuseid traditsioone joostes naabertaludes mardi- ja kadrisanti. Talvel suusatame ja kelgutame.

Teadaolevalt ainsa lasteaiarühmana Eestis toimuvad meil igal nädalal hobutunnid. See on meie rühmas üks oodatumaid tunde.

Hobune on teraapiline loom, nii ka hobutund. See on sotsiaalne suhtlemine hobusega. Õpitakse hobusega ümberkäimist ja luuakse kontakti looma ja inimese vahel (sõprus). Lisaks aitab teraapiline hobutund tõsta laste enesekindlust- ja usaldust hirmude ületamiseks, tõsta motivatsiooni, arendada käelist tegevust, suurendada liigutuste ulatust, tasakaalu, parandada arusaamist, mälu, tähelepanu ja suhteid inimeste vahel. Saadakse ratsutamise algoskused. Vahel lustime vankrisõitu tehes ja talv ei möödu saanisõiduta. Ka jõuluvana jõudis peole saaniga. Tunde aitab läbi viia kohalik hobusekasvataja ja hipoteraapia õpetaja.

Lasteaiarühma hariduse ja võimaluste rikastamisse aitab panustada ka kohalik kogukond, kelle eesmärgiks on elavdada ja arendada maaelu. Kohaliku seltsi eestvedamisel on lasteaiarühmal kasutada kaasaegne mängu- ja liiklusõppeväljak ning staadion. Ühiselt korraldatakse erinevaid üritusi.

Õpetame väärtustama oma kodukohta ja armastama maaelu!

Ootame kõiki oma teed maale leidma ja osa võtma Maal elamise päevast Lipa külas. 

 

Tead, minu meelest on Raplamaa parim koht maamunal kus üldse elada.

Ah, et miks?
Noo...meil on kahe torniga kirik ikkagi.

Tegelikult on nii, et mitte kuskilt mujalt ei leia sa nii kokkuhoidvat ja toetavat kogukonda. Sa ei jää siin mitte kunagi oma mõtete ja ideedega üksi, kui sa seda just ise ei vali, aga sel momendil kui sa end teistega jagad, saad sa tunda õlatunnet ja tuge, et su mõtted ja ideed ikka teoks saaks...
Ma saan seda kindlasõnaliselt väita, sest olles oma eluaastatelt juba mitmeid ringe ümber päikese teinud ja elanud vahepeal ka Raplast eemal, siis kodukohta naasnuna võeti mind kohe vastu nii nagu mind oleks pikki silmi oodatud. Sedasi ei ole ma end kusagil mujal tundnud ning See tunne tekitas tahtmise end kogukonnaga jagada ja sellepärast hakkasin oma põhitöö kõrvalt tegelema Raplamaa tootjate MTÜ Rabav Raplamaa Toode edendamisega.

See on ikka jalustrabav kui palju andekaid inimesi raplamaal on sündinud ja siin igapäevaselt tegutsevad.
Tead, ma ütlen sulle, et kui sa oled parasjagu selles eas ja mõtetes selles kohas, et perekonda planeerida, siis tule ja tee oma lapsed siin valmis. Andekus on garanteeritud ning kõik muu ainult vormistamise küsimus...

Ah, et kuidas ma selles nii kindel saan olla?
See on hea küsimus...
Hmmm…., aga võtame näiteks minu abikaasa...Kui ma teda esimest korda nägin, siis märkasin ja tundsin seletamatud äratundmisrõõmu. See elujõud ta silmis, need lahtised ja töökad käed mis mis kõik nii perfektselt vormistab kui ta midagi ette võtab, see tundus kuidagi väga tuttav. See kuidas ta ühe käega kannab mind ja teisega ehitab mulle maja, seda suudab siin maailmas teha ainult üks sort mehi - need kelle ema on puhastverd raplakas ja minu mehe ema on.

Mnjaa, see viib mu mõtted missivalimistele. Rapla naised on ilusad nii hingelt kui ka tegudelt ja ilmselt ka sellepärast on Raplamaal ainsana säilinud missivalimised. Raplamaal lihtsalt on keda valida ning uhkelt eeskujuks seada ja näidata. No ja kui see õnnelik valik on tehtud ja lapsed saadud, siis on äge see, et Raplas on nii lihtne olla ema. Ärkad hommikul oma vahva mehe kõrvalt üles, paned kauni kleidi selga, värvid huuled, valmistad hommikusöögi ja saadad oma sünnipäraselt andekad lapsed uksest välja. Mitte mingisugust logistikaga kaasnevat peavalu. No ja kuna kogukond on hooliv ja kokkuhoidev, siis on hoolitsetud ka kõige selle hea ja parema eest, et sotsialiseerumine ning isiksuse areng oleks võimalikult isikupäraselt toetatud nii lasteaedades, koolides ja mitmekülgsetes huviringides.

Kokkuvõtvalt Raplamaal  on hea elada, sest siin kehtib kirjutamata reegel: Ole nagu sa oled, sest just selline nagu sa oled, see on RABAV!

Rikka Toman


 

Tagasi algusesse

 

Toimetaja: KATRIN KRUUSIMÄGI