« Tagasi

Imeline aeg ja imelised inimesed

Taas kord on Rapla vallas käivitumas tõenduspõhine vanemlusprogramm "Imelised aastad", mis loob võimalusi kohalikele lapsevanematele saada oma rollis palju paremaks. Koolitus toimub kahes jaos, esimene Juurus (Jaanuar - mai) ja teine Raplas (teine poolaasta).

Pere on inimesele kõige lähim tugikeskkond, aga laste kasvatamine ei pruugi olla nii roosiline nagu võiks arvata. Lapsevanemana on võimalik kasvukeskkonna loomisel päris palju saada eduelamusi, samas ka "ämbreid kolistada". Selleks, et olla parem, võimalikke suhtlusprobleeme seljatada ning veel hullemaid ennetada, selleks ongi välja töötatud vanemlusprogramm. Seda on ka praktikas katsetatud - õieti on 30nes riigis saadud sellega käitumisprobleemide ennetuses väga häid tulemusi.

Programmi inimestele käegakatsutavad eesmärgid on: vanemlike oskuste suurendamine, vanaema ja lapse suhete parandamine, lapse enesekontrolli ja sotsiaalsete oskuste arendamine, laste käitumisega seotud probleemide vähendamine või ennetamine.

Nii, et kõik lapsevanemad, kel on 3-8.aastane laps, on oodatud oma oskusi paremaks muutma, kannatlikkust kasvatama ja suhtlusnippe õppima. Iga vanem saab aimu, kuis kehtestada tõhusalt piire ja reegleid, kuidas julgustada ja tunnustada, kuidas õpetada last tugevate tunnetega toime tulema, kuidas leida mängus arenguvõimalusi, kuidas lahendada konflikte ja toime tulla stressiga. Mõneski mõttes on see parem inimese ABC Koolitus. Kui te oskate paremini toime tulla oma lapsega ja luua talle mõnusamat, turvalisemat kasvukeskkonda, siis saate omale ka parema "tagala". Oskused on ju universaalsed, neid on võimalik kasutada igal pool ja igal ajal edaspidiseltki.

Osalenud lastel on täheldatud paremaid suhtlusoskusi, paremat õppeedukust, kuid see eeldab muudatusi nende vanemates. Tuge selleks pakuvad õppinud koolitajad, kellelt võib kõike uurida, pärida ja kelle toel saab käitumismudeleid katsetada. See on ainukordne võimalus.
Kui muinasjutud lõpevad nii, et nad elavad õnnelikult elupäevade lõpuni, siis see programm on näitamas ka päris head tulemust, nimelt kui enne koolituse algust osalejad on hinnanud käitumisprobleemide kütkes olevate laste määraks 59%, siis koolituse lõpuks vähenes see 19%le. See näitab, et tegelikult on võimalik suhteid ja suhtumisi muuta ja seda paremuse suunal.

Programm on loodud Ameerika kliinilise psühholoogi professor Carolyn Webster-Strattoni poolt. Selle kohta saate lisalugemist leida veebist - Tai.ee. Programm saab Raplamaal võimalikus tänu Tervise Arengu Instituudile ja õla alla paneb ka Rapla Vallavalitsus.


Kris Vagula

raamatu kaas