Riikliku huvihariduse ja huvitegevuse toetuse eraldamisest Rapla vallas
Rapla Vallavalitsus võttis 22. augustil 2022 vastu määruse nr 2 „Huvihariduse ja huvitegevuse toetamise taotluste hindamine ja väljamaksmise korraldamine".
Riiklik huvihariduse ja -tegevuse täiendav toetus näeb ette võimaluste suurendamise ja kitsaskohtade lahendamise, kuid samal ajal ei tohi kohalik omavalitsus asendada toetusega oma kulusid.
Meetmete toetusprotsendid kujunesid välja eelnevate aastate tegelike kulude analüüside alusel.
Toon välja olulisemad punktid:
Huvihariduseks ja huvitegevuseks eraldatud raha jaotatakse toetusmeetmete vahel järgmiselt:
Meede I
Rapla vallas spordiõppena kvalifitseeruva huvitegevuse kättesaadavuse parandamine – 40% vallale eraldatud toetusest. Meetmes I sätestatud toetust eraldatakse Rapla Vallavalitsuse 9. augusti 2021 määruse nr 4 „Sporditoetuste eraldamise kriteeriumid" alusel;
(NB: selle meetme vahendid on suunatud spordiõppesse ja toetused määratakse vastavate kriteeriumite alusel)
Meede II
Rapla valla üldhariduskoolides ja vallavalitsuse hallatavates asutustes korraldatava täiendava huvitegevuse kättesaadavuse parandamine – 24% vallale eraldatud toetusest.
Meetmes II sätestatud toetust eraldatakse üldhariduskoolidele, Rapla Valla Avatud Noortekeskusele ja Rapla valla munitsipaalhuvikoolidele juhul, kui nimetatud asutused on eelmisel perioodil täitnud nõuetekohaselt huviregistrit ja esitanud aruanded tähtajaks. Toetust eraldatakse kalendriaastaks. Järgmise aasta taotlused esitatakse jooksva aasta 1. detsembriks;
Noortekeskusele eraldatakse toetust, sest noortekeskus on ülevallaline asutus ja saab koostöös kultuuriasutustega pakkuda teistsuguseid huviringe, mida koolides ei ole.
Meede III
Mittetulundusühingute korraldatava täiendava huvitegevuse mitmekesisuse tagamine, v.a spordiõppetoetuse saajad – 30% vallale eraldatud toetusest.
Mittetulundusühing peab toetuse saamiseks huvitegevust läbi viima Rapla valla haldusterritooriumil ja Rapla valla 7-19 aastastele noortele. Taotluse esitaja on eelmisel perioodil täitnud nõuetekohaselt Rapla valla huviregistrit ja esitanud aruanded tähtajaks. Toetust eraldatakse kalendriaastaks. Järgmise aasta taotlused esitatakse jooksva aasta 1. detsembriks;
III meede on kolmanda sektori ehk siis MTÜ-de jaoks. Rapla vald ei korralda ise huvitegevust vaid annab nendele MTÜ-dele võimaluse oma teenust lastele odavamalt pakkuda, kes ei tee koolide alt oma tegevusi. Kui taotlejaks on näiteks üldhariduskool, siis läheb taotlus meetme II alla. See, kellega koolid koostööd teevad on koolide otsustada. Koolid teevad kontrolli oma teenusepakkujate üle ja vald oma hallatavate asutuste üle (ehk siis nende üle, kes on toetust saanud).
Spordi alla, ehk siis I meetmesse, lähevad need spordiklubid, kes vastavad spordiõppe kriteeriumitele ja on esitanud vastava taotluse. Mittetulundusühing peab toetuse saamiseks huvitegevust läbi viima Rapla valla haldusterritooriumil ja Rapla valla 7-19 aastastele noortele. Uued taotlejad peavad hakkama kasutama huviregistrit ja esitama aruande lepingu järgselt. Muudatusega sätestame, et mittetulundusühingud, kes saavad spordiõppetoetust, sellest meetmest lisatoetust ei saa. Edaspidi ei saa toetust valla kultuuriasutused. Selle välistuse eesmärgiks on koostöö noorsootöö-, kultuuri-, ja hariduse vahel. Asutused ei saa toetust taotleda oma õppetegevuse läbiviimiseks.
Meede IV
Vallaga külgnevate valdade munitsipaalhuvikoolides õppivate rahvastikuregistri andmetel Rapla vallas elavate õpilaste huvihariduse kättesaadavuse tagamine – 5% vallale eraldatud toetusest.
Meetmes IV nimetatud toetust eraldatakse Rapla vallaga külgnevatele valdadele määras, mis ei ületa Vabariigi Valitsuse kehtestatud munitsipaalkooli õppekoha tegevuskulu piirmäära ühe kuu kohta. Toetust eraldatakse õppeaastaks arvestades Rapla vallaga külgnevate valdade munitsipaalhuvikoolides õppivate õpilaste arvu Eesti Hariduse Infosüsteemis 10. novembri seisuga. Kulutuste suurenemisel üle meetmes IV sätestatud määra, katab vahe vallavalitsus eelarvelistest vahenditest;
(NB: arvlemine toimub valdade vahel ja lapsevanemad seda otse taotleda ei saa).
Reserv
1% vallale eraldatud toetusest.
Reservi kantakse pärast meetmete vahendite jaotamist kasutamata vahendid, lisavahendid riigi eraldisest, tagasinõutud vahendid jms.
Helen Hints
kultuuri- ja noorsootööspetsialist