Mälestuspaik Rapla kalmistul

24. juunil õnnistas Rapla Maarja-Magdaleena koguduse õpetaja Mihkel Kukk Rapla kalmistule rajatud mälestuspaiga. Esialgne idee „Vaikuse laste rahupaiga" loomiseks tuli Maria Laidonerilt, kelle sõnul puudus Raplas koht, kus saaksid leinata need vanemad, kelle laps on surnud raseduse katkemisel, sünnil, või varsti pärast sündi, kelle lapsel pole hauda.

Jane Schelejev tõi idee volikogu sotsiaal- ja tervisekomisjoni ning seal arendati juba mõtet edasi, et rajada paik, mis on mõeldud nii laste kui teadmata kadunud inimeste leinamiseks. Mälestuspaika vajavad pered, kuhu last on oodatud, laps on sündinud surnult või on lahkunud vastsündinueas, samuti pered, kes soovivad leinata või mälestada neid lähedasi, kellel hauda polegi või on kaugel.

Moodustatud töörühm kaalus erinevaid asukohavariante ning jõudis seisukohale, et mälestuspaik peaks olema Rapla kalmistul vana kalmistu eesosas, praeguse  majandusnurga kandis, mis oleks hõlpsasti ligipääsetav, samas veidi põhilistest liikumisteedest eraldiasuv.

2016. aastal korraldatud konkursi käigus võidutööd ei selgunud, kuid seejärel telliti lahendus Kivi Kunst Oült.

Mälestuspaiga kivimüüril on kaks klaasist variseina, mille kavandi autor on Gea Sibola Hansen.
Klaasist varisein "Latern" maakivist müüri peal sümboliseerib rahupaika, kuhu saab tulla mälestama oma erinevate saatuste ja eluteedega kadunud lähedasi, ka neid kelle elutee vaevalt algas. Liivapritsiga graveeritud jooned laterna katusel sümboliseerivad eluteid.
Klaasist varisen koosneb kolmest osast, mis on erineva kõrguse ja laiusega ja sümboliseerib hapraid, murtuid elusid. Kuid üheskoos moodustavad nad siiski terviku "Laterna".

Laterna keskmine klaas on kõige suurem nii kõrguselt kui ka laiuselt sümboliseerides liivapritsiga graveeritud käsi. Käed toetavad, hoiavad, kaitsevad teed soojuse, valguse ja armastusega, lootusega rahule. Perspektiivis kujutatud pildil sümboliseerivad käed hüvastijättu, lahkumist. Valgustunnel on graveeritud liivapritsiga ja süvendatud kriipsud kaetud karaat kuldlehtedega: kuldvihm.

Mälestuspaiga teine varisein on inspireeritud silmavormist ja jällegi sümboolse tähendusega ning mitut moodi mõistetav.  Monumentaalse variseina funktsioon on mõjuda rahutoovalt, olla midagi suuremat ja lasta vaatlejal oma mõtetega näha selles erinevaid loodusvorme nagu päikese tõusu, loojangut, silma jne.

Õrnalt kumerad variseinad loovadki koha rahupaigaks. See on paik aja mahavõtmiseks.

Haljastuse kavandas valla aednik Sirle Sule.

Külastajatel avaneb võimalus mõtiskleda mälestuspaika asetatud pingil ja jätta müürile mälestusküünal.

Vaikuses ja teadmatuses
meeles ning südames.

Rapla Pasunakoor Rapla kalmistu mälestuspaigas
pilt pasunakoorist Rapla kalmistul