Tasuta õigusabi võimalused Raplas
Riigi toel tasuta õigusnõustamise teenust on võimalik saada ka Raplas.
Esmast õigusnõustamise teenust Eestis elavale inimesele osutab OÜ HUGO nii kohtumise kui ka videosilla ja telefoniteel. Lapse õigusi puudutavates õigusküsimustes osutatakse teenust inimesele, kelle pöördumisele eelnenud kvartali keskmine ühe kuu brutosissetulek on kuni 1200 eurot, muudes õigusküsimustes on piiriks brutosissetulek 2000 eurot.
Õigusabi saamiseks tuleb sõlmida kliendileping ning tasuda 5 eurot kalendriaasta kohta omaosalustasu. Riigi toetatud õigusabi maht inimese kohta kalendriaastas on kokku viis tundi, millest kaks tundi on inimesele tasuta ja ülejäänud 3 tunni eest tasub abivajaja 45 eurot tunnis. Õigusnõustamisele saab registreerida soovi korral helistades telefonile 6 880 400 või kirjutades e-postile hugo@hugo.legal.
Lisaks haldab OÜ HUGO veebilehte juristaitab.ee, kus on võimalik küsida juristilt nõu veebi teel ja seda nii eesti kui vene keeles. Teenus on mõeldud kiire esmase õigusnõu andmiseks. Kui tegemist on õigusküsimusega, mis eeldab konkreetsete dokumentidega tutvumist, on sobivam broneerida aeg kohtumisega õigusnõustamiseks. Samuti saab veebilehelt lugeda juba varasemalt esitatud küsimuste vastuseid vastavalt huvipakkuvale õigusteemale.
Tasuta õigusabi erivajadustega inimesele pakub Raplas ka Eesti Puuetega Inimeste Koda, kes osutab teenust sõltumata abivajaja sissetuleku suurusest. Erivajadusega isiku elukondlike õigusküsimuste lahendamiseks võivad sihtgrupi esindajatena nõustamisele pöörduda ka sihtgrupi hooldajad või pereliikmed. Õigusnõustamisele saab registreerida soovi korral helistades telefonile 6 715 909 või kirjutades e-postile noustaja@epikoda.ee.
Tasuta õigusnõu eakatele pakub Eesti Pensionäride Ühenduste Liit. Eakaks loetakse isik, kes on jõudnud vanaduspensioniikka ja teenust osutatakse sõltumata abivajaja sissetuleku suurusest. Õigusteenusega on hõlmatud ka eakate abistamine igapäevasel ametiasutustega suhtlemisel ja
asjaajamisel. Lähimat kohtumisega õigusnõustamist eakatele osutatakse Tallinnas (telefon 6 774 006, e-posti aadress krista.paal@juristideliit.ee), Pärnus (telefon 5 567 3595, e-posti aadress mairemiglai@gmail.com) ja Paides (telefon 5 047 330, e-posti aadress eha.pehk@mail.ee) asuvates nõustamiskohtades.
Kohtus esindamiseks on vähekindlustatud ja teistel haavatavas olukorras inimestel võimalik taotleda advokaadi osutatavat riigi õigusabi. Õigusabi eest maksab advokaadile esialgu riik, kuid sõltuvalt õigusabi saaja majanduslikust seisundist võidakse õigusabi määramisel panna talle kohustus hüvitada õigusabikulud sõltuvalt kohtuvaidluse tulemusest osaliselt või täielikult pärast kohtuvaidluse lõppu. Riigi õigusabi saamiseks tuleb esitada vastav taotlus, mille vorm on kättesaadav elektrooniliselt Eesti Advokatuuri veebilehel ja paberil kohtutes ja advokaadibüroodes. Taotlusele tuleb lisada teatis taotleja majandusliku seisundi kohta ja muud tõendid, mis seda seisundit iseloomustavad. Taotlus riigi õigusabi saamiseks õigusdokumendi koostamiseks või muu õigusalase nõustamise või esindamiseks esitatakse taotleja elu- või asukohajärgsele või õigusteenuse osutamise eeldatava koha järgsele maakohtule. Rapla maakond kuulub Pärnu Maakohtu tööpiirikonna alla. Kui inimene taotleb riigi õigusabi kriminaalmenetluses kannatanu, tsiviilkostja või kolmanda isikuna, otsustab temale riigi õigusabi osutamise asja menetlev kohus või kriminaalasja kohtueelses menetluses see maakohus, kelle pädevuses oleks kriminaalasja menetleda.
Riigi õigusabi taotluse vormistamisel ja esitamisel saab abivajajaid abistada ka OÜ HUGO kohustus abistada abivajajaid. Seega on inimesel õigus pöörduda nõustamisele OÜ HUGO poole ka riigi õigusabi taotlemiseks.